FFF 51740-10602004AA
51740-10602004AA picture photo
Mfg. Part Number
51740-10602004AA
Datasheet Download
51740-10602004AA.pdf
Availability of 51740-10602004AA
QUANTITY
51740-10602004AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51740-10602004AA
Internal Part NumberEIS-51740-10602004AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package352
Connector StyleBlade Power
Number of Positions30
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical20 Signal, 10 Power
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51740-10602004AA
Related Links51740-10, 51740-10602004AA Datasheet, FFF Distributor
51740-10602004AA Details Description
Related parts for 51740-10602004AA
IC INVERTER HEX 1INPUT 14SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
RES 511K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE BLUE datasheet.pdf
RES SMD 200 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN FEMALE 12POS CONTACT INSERT datasheet.pdf
3P 8C 2W VERT XCHD RIGHT WK datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
OSC XO 66.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf