FFF 51741-10000404AA
51741-10000404AA picture photo
Mfg. Part Number
51741-10000404AA
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
V/T REC POWERBLADE
Datasheet Download
51741-10000404AA.pdf
Availability of 51741-10000404AA
QUANTITY
51741-10000404AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51741-10000404AA
Internal Part NumberEIS-51741-10000404AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package440
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions8
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical4 Signal, 4 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51741-10000404AA
Related Links51741-10, 51741-10000404AA Datasheet, FFF Distributor
51741-10000404AA Details Description
Related parts for 51741-10000404AA
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V TO220AB datasheet.pdf
IC DAC DUAL 10BIT 3.3V 48-MQFP datasheet.pdf
EVAL MOD PROGRAMABLE CDCE906/706 datasheet.pdf
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
ATTENUATOR SMK 40GHZ 10DB datasheet.pdf