FFF 51742-10402400CC
51742-10402400CC picture photo
Mfg. Part Number
51742-10402400CC
Datasheet Download
51742-10402400CC.pdf
Availability of 51742-10402400CC
QUANTITY
51742-10402400CC Order Process
Ship out your order
Specifications of 51742-10402400CC
Internal Part NumberEIS-51742-10402400CC
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package44
Connector StyleBlade Power
Number of Positions28
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Mounting TypeThrough Hole
TerminationPress-Fit
Contact Layout, Typical24 Signal, 4 Power
FeaturesGuide Pin
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51742-10402400CC
Related Links51742-10, 51742-10402400CC Datasheet, FFF Distributor
51742-10402400CC Details Description
Related parts for 51742-10402400CC
BOOT MOLDED datasheet.pdf
KIT SCRIBBLER 2 ROBOT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
SNGLE 3COND CORD 4FT datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf
KEY datasheet.pdf
CONN GIG-ARRAY PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 12NF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf