FFF 51743-10300000AALF
51743-10300000AALF picture photo
Mfg. Part Number
51743-10300000AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE VERT REC
Datasheet Download
51743-10300000AALF.pdf
Availability of 51743-10300000AALF
QUANTITY
51743-10300000AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51743-10300000AALF
Internal Part NumberEIS-51743-10300000AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN PackagingPower Blade 03/Jul/2015
Standard Package66
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions3
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.250" (6.35mm)
Number of Rows1
Number of Columns-
Mounting TypeThrough Hole
TerminationSolder
Contact Layout, Typical3 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51743-10300000AALF
Related Links51743-103, 51743-10300000AALF Datasheet, FFF Distributor
51743-10300000AALF Details Description
Related parts for 51743-10300000AALF
CONN HEADER RT/A 14POS .100 TIN datasheet.pdf
RES 22 OHM 4.5W 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 3.7A SC-59 datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 12VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
1681 APPLIANCE INLET 16A 155C datasheet.pdf