Vishay/Dale RNC60H1020FRBSL
RNC60H1020FRBSL picture photo
Mfg. Part Number
RNC60H1020FRBSL
Brief Description
RES 102 OHM 1/4W 1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60H1020FRBSL.pdf
Availability of RNC60H1020FRBSL
QUANTITY
RNC60H1020FRBSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60H1020FRBSL
Internal Part NumberEIS-RNC60H1020FRBSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)102
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateR (0.01%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60H1020FRBSL
Related LinksRNC60H1, RNC60H1020FRBSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60H1020FRBSL Details Description
Related parts for RNC60H1020FRBSL
DIODE ZENER 15V 3W AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Press-Fit datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR SI5316 datasheet.pdf
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 470 OHM 5% 16W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
RES 715 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 2SMD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 14-18AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 1.1PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf