| Internal Part Number | EIS-51760-10004000AA | |
| Lead Free Status / RoHS Status | Contains lead / RoHS non-compliant | |
| Moisture Sensitivity Level (MSL) | 1 (Unlimited) | |
| Production Status (Lifecycle) | In Production | |
| Condition | New & Unused, Original Sealed | |
| Standard Package | 660 | |
| Connector Usage | - | |
| Connector Type | Receptacle, Female Sockets | |
| Connector Style | Blade Power | |
| Number of Positions | 40 | |
| Number of Positions Loaded | All | |
| Pitch | 0.100" (2.54mm) | |
| Termination | Solder | |
| Contact Layout, Typical | - | |
| Features | Board Lock, Guide Pin | |
| Operating Temperature | -20°C ~ 105°C | |