FFF 51760-10101601AA
51760-10101601AA picture photo
Mfg. Part Number
51760-10101601AA
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
R/A REC POWERBLADE
Datasheet Download
51760-10101601AA.pdf
Availability of 51760-10101601AA
QUANTITY
51760-10101601AA Order Process
Ship out your order
Specifications of 51760-10101601AA
Internal Part NumberEIS-51760-10101601AA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationPlating 26/Apr/2013
Standard Package66
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical16 Signal, 2 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51760-10101601AA
Related Links51760-10, 51760-10101601AA Datasheet, FFF Distributor
51760-10101601AA Details Description
Related parts for 51760-10101601AA
CAP ALUM 47UF 20% 315V RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADR 12POS STR KEY-XX 30AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
RES 10K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30 OHM 0.3W 1% RADIAL datasheet.pdf