FFF 51761-10003212AALF
51761-10003212AALF picture photo
Mfg. Part Number
51761-10003212AALF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE R/A LF REC
Datasheet Download
51761-10003212AALF.pdf
Availability of 51761-10003212AALF
QUANTITY
51761-10003212AALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51761-10003212AALF
Internal Part NumberEIS-51761-10003212AALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package264
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions44
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical32 Signal, 12 Power
FeaturesBoard Lock, Guide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51761-10003212AALF
Related Links51761-100, 51761-10003212AALF Datasheet, FFF Distributor
51761-10003212AALF Details Description
Related parts for 51761-10003212AALF
TERM BLOCK W/TAB SGL COMP WM BL datasheet.pdf
RES SMD 16.9 OHM 0.5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TARGET HEAD ADAPTOR 16-PDIP/SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 40V 100MA SESC datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 350A 150VAC datasheet.pdf
RES 41.2K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.46 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP XB-D RED ORANGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 24POS INLINE SKT datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf