Preci-Dip 518-77-272M20-001106
518-77-272M20-001106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-272M20-001106
Brief Description
CONN SOCKET PGA 272POS GOLD
Datasheet Download
518-77-272M20-001106.pdf
Availability of 518-77-272M20-001106
QUANTITY
518-77-272M20-001106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-272M20-001106
Internal Part NumberEIS-518-77-272M20-001106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package19
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)272 (20 x 20)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-272M20-001106
Related Links518-77-272, 518-77-272M20-001106 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-272M20-001106 Details Description
Related parts for 518-77-272M20-001106
IC DAC 14BIT QUAD PARA 44-PLCC datasheet.pdf
HEX NUT 0.184" STEEL 4-40 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS PIN datasheet.pdf
IC CPLD 384MC 12NS 208PQFP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SGE-245-4-1220 00100M SFTY EDGE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 8PF 100V NP0 0201 datasheet.pdf
OSC OCXO 12.8MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf
HC-B 16-I-PT-M datasheet.pdf
CAP FILM 0.013UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf