Preci-Dip 518-77-400M20-000105
518-77-400M20-000105 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-400M20-000105
Manufacturer
Product Category
Sockets for ICs, Transistors
Brief Description
CONN SOCKET PGA 400POS GOLD
Datasheet Download
518-77-400M20-000105.pdf
Availability of 518-77-400M20-000105
QUANTITY
518-77-400M20-000105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-400M20-000105
Internal Part NumberEIS-518-77-400M20-000105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package19
Category Connectors, Interconnects
FamilySockets for ICs, Transistors
Series518
PackagingBulk
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)400 (20 x 20)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Contact Finish - MatingGold
Contact Finish Thickness - MatingFlash
Contact Material - MatingBeryllium Copper
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Contact Finish - PostGold
Contact Finish Thickness - PostFlash
Contact Material - PostBrass
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.110" (2.78mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-400M20-000105
Related Links518-77-400, 518-77-400M20-000105 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-400M20-000105 Details Description
Related parts for 518-77-400M20-000105
CONN RECEPT 31POS 1MM SMD GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS DUAL R/A GOLD datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SOT23-3 datasheet.pdf
IC SW LOW SIDE 1CH 5A SOT-223 datasheet.pdf
RES 68.0K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 160NH 26A 0.29 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG RED 250' datasheet.pdf
DIA 4MM 3MM ROBTC PNP NO datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
CAP CER 36PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf