Preci-Dip 518-77-400M20-000106
518-77-400M20-000106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-400M20-000106
Brief Description
CONN SOCKET PGA 400POS GOLD
Datasheet Download
518-77-400M20-000106.pdf
Availability of 518-77-400M20-000106
QUANTITY
518-77-400M20-000106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-400M20-000106
Internal Part NumberEIS-518-77-400M20-000106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package19
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)400 (20 x 20)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesClosed Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-400M20-000106
Related Links518-77-400, 518-77-400M20-000106 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-400M20-000106 Details Description
Related parts for 518-77-400M20-000106
FITTING TEE RACEWAY T170 OFF WHT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 175MA 2 OHM TH datasheet.pdf
IC FPGA 90 I/O 144TQFP datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 292X304.8MM 6/PK datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER +/-5V 300MA 3W datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X10MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf