Preci-Dip 518-77-500M30-001106
518-77-500M30-001106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-500M30-001106
Brief Description
CONN SOCKET PGA 500POS GOLD
Datasheet Download
518-77-500M30-001106.pdf
Availability of 518-77-500M30-001106
QUANTITY
518-77-500M30-001106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-500M30-001106
Internal Part NumberEIS-518-77-500M30-001106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package13
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)500 (30 x 30)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-500M30-001106
Related Links518-77-500, 518-77-500M30-001106 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-500M30-001106 Details Description
Related parts for 518-77-500M30-001106
RES SMD 715 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf