Preci-Dip 518-77-520M31-001105
518-77-520M31-001105 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-520M31-001105
Brief Description
CONN SOCKET PGA 520POS GOLD
Datasheet Download
518-77-520M31-001105.pdf
Availability of 518-77-520M31-001105
QUANTITY
518-77-520M31-001105 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-520M31-001105
Internal Part NumberEIS-518-77-520M31-001105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package13
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)520 (31 x 31)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeThrough Hole
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.110" (2.78mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-520M31-001105
Related Links518-77-520, 518-77-520M31-001105 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-520M31-001105 Details Description
Related parts for 518-77-520M31-001105
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
RES SMD 8.25K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MINI PV CTW 15AU 18-20 AWG datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 100QFP datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 18V 3W DO15 datasheet.pdf
RES 1.00M OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY 30W 100V datasheet.pdf