Preci-Dip 518-77-520M31-001106
518-77-520M31-001106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-520M31-001106
Brief Description
CONN SOCKET PGA 520POS GOLD
Datasheet Download
518-77-520M31-001106.pdf
Availability of 518-77-520M31-001106
QUANTITY
518-77-520M31-001106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-520M31-001106
Internal Part NumberEIS-518-77-520M31-001106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package13
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)520 (31 x 31)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)518-77-520M31-001106
Related Links518-77-520, 518-77-520M31-001106 Datasheet, Preci-Dip Distributor
518-77-520M31-001106 Details Description
Related parts for 518-77-520M31-001106
VARISTOR 216V 2.5KA DISC 10MM datasheet.pdf
LABEL S LAM VNL WHT 2.0 X 3.94" datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 43POS .156 GRN datasheet.pdf
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
GFCI AUTO 30A 120VAC datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/2W 1010 datasheet.pdf
RES 49.9 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf