Preci-Dip 518-77-560M33-001106
518-77-560M33-001106 picture photo
Mfg. Part Number
518-77-560M33-001106
Brief Description
CONN SOCKET PGA 560POS GOLD
Datasheet Download
518-77-560M33-001106.pdf
Availability of 518-77-560M33-001106
QUANTITY
518-77-560M33-001106 Order Process
Ship out your order
Specifications of 518-77-560M33-001106
Internal Part NumberEIS-518-77-560M33-001106
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Declaration
Standard Package12
TypePGA
Number of Positions or Pins (Grid)560 (33 x 33)
Pitch - Mating0.050" (1.27mm)
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesOpen Frame
TerminationSolder
Pitch - Post0.050" (1.27mm)
Housing MaterialFR4 Epoxy Glass
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Termination Post Length0.062" (1.57mm)
Material Flammability RatingUL94 V-0
Current Rating1A
Contact Resistance10 mOhm