Switchcraft Inc. 5182-3PG-328
5182-3PG-328 picture photo
Mfg. Part Number
5182-3PG-328
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 3POS INLINE PIN
Datasheet Download
5182-3PG-328.pdf
Availability of 5182-3PG-328
QUANTITY
5182-3PG-328 Order Process
Ship out your order
Specifications of 5182-3PG-328
Internal Part NumberEIS-5182-3PG-328
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMulti-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)5182-3PG-328
Related Links5182-3, 5182-3PG-328 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
5182-3PG-328 Details Description
Related parts for 5182-3PG-328
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 60V 2A 6-SMD datasheet.pdf
INDICATOR 110V 12MM PROM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
RES 1.24M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 182 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .125" datasheet.pdf
TWEEZER HANDPIECE W/RMP-1 datasheet.pdf
SF-7ES1N8A80A2S datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf