FFF 51915-251LF
51915-251LF picture photo
Mfg. Part Number
51915-251LF
Manufacturer
Product Category
Backplane Connectors - Specialized
Brief Description
PWRBLADE RA REC
Datasheet Download
51915-251LF.pdf
Availability of 51915-251LF
QUANTITY
51915-251LF Order Process
Ship out your order
Specifications of 51915-251LF
Internal Part NumberEIS-51915-251LF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package396
Category Connectors, Interconnects
FamilyBackplane Connectors - Specialized
SeriesPwrBlade®
PackagingTray
Connector Usage-
Connector TypeReceptacle, Female Sockets and Blade Sockets
Connector StyleBlade Power
Number of Positions18
Number of Positions LoadedAll
Pitch0.100" (2.54mm)
Number of Rows4
Number of Columns-
Mounting TypeBoard Edge, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Contact Layout, Typical12 Signal, 6 Power
FeaturesGuide Pin
Contact FinishGold or Gold, GXT™
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
ColorBlack
Current Rating-
Material Flammability RatingUL94 V-0
Operating Temperature-20°C ~ 105°C
Voltage Rating-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51915-251LF
Related Links51915, 51915-251LF Datasheet, FFF Distributor
51915-251LF Details Description
Related parts for 51915-251LF
IC MCU 64KB 16MHZ 40-SIMM datasheet.pdf
IC FLASH 4MBIT 70NS 48WFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
RES SMD 47.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 17.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR INA231 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 533MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC DDR3 SDRAM 2GBIT 800MHZ FBGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 800V 3A IPAK datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 10% 250VDC datasheet.pdf