Grayhill, Inc. 51A22-01-1-03S
51A22-01-1-03S picture photo
Mfg. Part Number
51A22-01-1-03S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP3T
Datasheet Download
51A22-01-1-03S.pdf
Availability of 51A22-01-1-03S
QUANTITY
51A22-01-1-03S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51A22-01-1-03S
Internal Part NumberEIS-51A22-01-1-03S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw22.5°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51A22-01-1-03S
Related Links51A22-0, 51A22-01-1-03S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51A22-01-1-03S Details Description
Related parts for 51A22-01-1-03S
IC CPLD 256MC 10NS 208RQFP datasheet.pdf
COND SGNL 35/32 J/K/T/E/N/R/S/B datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT SCKT datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.8A DDPAK datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS INLINE SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS INLINE SKT RA datasheet.pdf
IC MUX/DEMUX 8 X 2:1 56TQFN datasheet.pdf
CAP CER 8.2PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V X5R 1206 datasheet.pdf