Grayhill, Inc. 51A30-01-1-02S
51A30-01-1-02S picture photo
Mfg. Part Number
51A30-01-1-02S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SPDT
Datasheet Download
51A30-01-1-02S.pdf
Availability of 51A30-01-1-02S
QUANTITY
51A30-01-1-02S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51A30-01-1-02S
Internal Part NumberEIS-51A30-01-1-02S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions2
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSPDT
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51A30-01-1-02S
Related Links51A30-0, 51A30-01-1-02S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51A30-01-1-02S Details Description
Related parts for 51A30-01-1-02S
IC MCU 8BIT 7KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
IC MIXER 500MHZ DOWN CONV 16SOIC datasheet.pdf
IC DECODER/DMUX 3-8LINE 16SO datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 2W MFLAT datasheet.pdf
CONV AC/DC 90-264VAC 15V 333MA datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 30mA Backlight 20-QFN (3.2x1.8) datasheet.pdf
CAP CER 4.9PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 66POS SKT datasheet.pdf
RELAY SSR 25A@440VAC ZERO CROSS datasheet.pdf
PC99 FOR LXK8-PWXX-0016 & 0012 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf