Grayhill, Inc. 51A30-01-1-10N
51A30-01-1-10N picture photo
Mfg. Part Number
51A30-01-1-10N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP10T
Datasheet Download
51A30-01-1-10N.pdf
Availability of 51A30-01-1-10N
QUANTITY
51A30-01-1-10N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51A30-01-1-10N
Internal Part NumberEIS-51A30-01-1-10N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions10
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP10T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51A30-01-1-10N
Related Links51A30-0, 51A30-01-1-10N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51A30-01-1-10N Details Description
Related parts for 51A30-01-1-10N
CONN BASE SIDE ENTRY SZ12 M40 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 9.5A SO-8FL datasheet.pdf
MPLAB REAL ICE ISOLATOR PERF PAK datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 18-72VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONN HDR 16POS DUAL R/A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
350 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
OSC TCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD datasheet.pdf