Grayhill, Inc. 51A30-01-3-04S
51A30-01-3-04S picture photo
Mfg. Part Number
51A30-01-3-04S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 3P4T
Datasheet Download
51A30-01-3-04S.pdf
Availability of 51A30-01-3-04S
QUANTITY
51A30-01-3-04S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51A30-01-3-04S
Internal Part NumberEIS-51A30-01-3-04S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3P4T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51A30-01-3-04S
Related Links51A30-0, 51A30-01-3-04S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51A30-01-3-04S Details Description
Related parts for 51A30-01-3-04S
RES SMD 127 OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC DCODER/DMUX DUAL 1:4 16SOEIAJ datasheet.pdf
TRANS PNP 60V 0.8A TO-92 datasheet.pdf
IC FLOW CTRL 36BIT 256-BGA datasheet.pdf
VARISTOR 31.1V 30A 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 46POS STRGHT PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IMPACT BP 4X8 LW SN/PB datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
FFC 1 TYPE D 35 CKTS LGT 102 datasheet.pdf
PT FO 2.0MM OFNR XG LC SC YEL datasheet.pdf