Recom Power R0.5Z-2405/P
R0.5Z-2405/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.5Z-2405/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.5W 24V IN 5V OUT
Datasheet Download
R0.5Z-2405/P.pdf
Availability of R0.5Z-2405/P
QUANTITY
R0.5Z-2405/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.5Z-2405/P
Internal Part NumberEIS-R0.5Z-2405/P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package33
SeriesECONOLINE R0.5Z
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)22.8V
Voltage - Input (Max)25.2V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)100mA
Power (Watts) - Manufacture Series500mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case10-SMD Module (6 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency50%
Power (Watts) - Max500mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.5Z-2405/P
Related LinksR0.5Z-, R0.5Z-2405/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.5Z-2405/P Details Description
Related parts for R0.5Z-2405/P
SENSOR 100PSI 7/16-20-2B .5-4.5V datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT RED datasheet.pdf
IC NVSRAM 4MBIT 25NS 48FBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CONN HEAD SC TUNABLE (MMPC+ZR) datasheet.pdf
CONN RETAINER datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONNECTOR 50POS STRT TERM DIN datasheet.pdf