Bourns Inc. 51AAA-B24-A15L
51AAA-B24-A15L picture photo
Mfg. Part Number
51AAA-B24-A15L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
51AAA-B24-A15L.pdf
Availability of 51AAA-B24-A15L
QUANTITY
51AAA-B24-A15L Order Process
Ship out your order
Specifications of 51AAA-B24-A15L
Internal Part NumberEIS-51AAA-B24-A15L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information51-L Cermet (single Cup) Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Model 51/53 Series Material and Design Dec/2014
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 51
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation290°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.750" (19.05mm)
Actuator Diameter0.250" (6.35mm)
Bushing Thread3/8-32
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51AAA-B24-A15L
Related Links51AAA-B, 51AAA-B24-A15L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
51AAA-B24-A15L Details Description
Related parts for 51AAA-B24-A15L
CAP CER 680PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
RES SMD 220K OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 21 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 309K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRAIGHT SKT datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
CABLE 33POS .100 JUMPER 12 INCH datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 14-SOP datasheet.pdf
DIODE AVALANCH 1KV 2.4A TO277A datasheet.pdf