Grayhill, Inc. 51BP30-01-3-04N
51BP30-01-3-04N picture photo
Mfg. Part Number
51BP30-01-3-04N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 3P4T
Datasheet Download
51BP30-01-3-04N.pdf
Availability of 51BP30-01-3-04N
QUANTITY
51BP30-01-3-04N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51BP30-01-3-04N
Internal Part NumberEIS-51BP30-01-3-04N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions4
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3P4T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeScrewdriver Slot
Actuator Length3.18mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
Features-
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51BP30-01-3-04N
Related Links51BP30-, 51BP30-01-3-04N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51BP30-01-3-04N Details Description
Related parts for 51BP30-01-3-04N
IC DVR RS485 LOW PWR QUAD 16-DIP datasheet.pdf
IC 32K 8 BIT DTC OTP 42-DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
LED MT SR VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SMB PLUG RA 50OHM RG58 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.2V 0.6A 8LFCSP datasheet.pdf