Grayhill, Inc. 51E30-01-1-12N
51E30-01-1-12N picture photo
Mfg. Part Number
51E30-01-1-12N
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP12T
Datasheet Download
51E30-01-1-12N.pdf
Availability of 51E30-01-1-12N
QUANTITY
51E30-01-1-12N Order Process
Ship out your order
Specifications of 51E30-01-1-12N
Internal Part NumberEIS-51E30-01-1-12N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions12
Index StopsContinuous
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP12T
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (4mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
Features-
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 7.11mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51E30-01-1-12N
Related Links51E30-0, 51E30-01-1-12N Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51E30-01-1-12N Details Description
Related parts for 51E30-01-1-12N
RES ARRAY 4 RES 82K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 39 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
JUMPER-H2788TR/C2065A/X 10" datasheet.pdf
RES SMD 2.8KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 1.0K OHM 5%10W MET OXIDE AXL datasheet.pdf
IC GATE AND 1CH 2-INP SOT-23-5 datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.8V 0.2A 6SON datasheet.pdf
INDICATOR 12V 6MM FLUSH RED datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 55POS SCKT datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HIGH-SIDE 4TQFN datasheet.pdf
CONN RECEPT 52POS 1.27MM datasheet.pdf
RES SMD 2.32K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf