Bourns Inc. 51RAA-R25-A13L
51RAA-R25-A13L picture photo
Mfg. Part Number
51RAA-R25-A13L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
51RAA-R25-A13L.pdf
Availability of 51RAA-R25-A13L
QUANTITY
51RAA-R25-A13L Order Process
Ship out your order
Specifications of 51RAA-R25-A13L
Internal Part NumberEIS-51RAA-R25-A13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information51-L Cermet (single Cup) Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Model 51/53 Series Material and Design Dec/2014
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 51
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation290°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51RAA-R25-A13L
Related Links51RAA-R, 51RAA-R25-A13L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
51RAA-R25-A13L Details Description
Related parts for 51RAA-R25-A13L
POT SLIDE 10K OHM .5W 100MM datasheet.pdf
IC DUAL PWR SPLY SUPERVSR 16SOIC datasheet.pdf
IC ADC 18BIT 580KSPS 48-TQFP datasheet.pdf
RES SMD 825 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP POLYMER 100UF 20% 6.3V SMD datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 200V X7R 1812 datasheet.pdf
RES 0.499 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF X5U RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 175 OHM 0.1% 6W 2512 datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 28POS 0.5MM R/A datasheet.pdf