Bourns Inc. 51RAA-R25-A13L
51RAA-R25-A13L picture photo
Mfg. Part Number
51RAA-R25-A13L
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
Datasheet Download
51RAA-R25-A13L.pdf
Availability of 51RAA-R25-A13L
QUANTITY
51RAA-R25-A13L Order Process
Ship out your order
Specifications of 51RAA-R25-A13L
Internal Part NumberEIS-51RAA-R25-A13L
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS Information51-L Cermet (single Cup) Material Declaration
PCN Design/SpecificationPBT Resin Jun/2011
PCN OtherMultiple Changes 01/Dec/2012
Model 51/53 Series Material and Design Dec/2014
Standard Package45
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
SeriesPro Audio 51
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±10%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)1W
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Number of Turns1
Rotation290°
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialCermet
Termination StylePCB Pins
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.984" (25.00mm)
Actuator Diameter0.236" (6.00mm)
Bushing ThreadM10 x 0.75
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51RAA-R25-A13L
Related Links51RAA-R, 51RAA-R25-A13L Datasheet, Bourns Inc. Distributor
51RAA-R25-A13L Details Description
Related parts for 51RAA-R25-A13L
SIDAC SYM 3CHP 150V 150A MS-013 datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 20 OHM 1206 datasheet.pdf
BOARD EVAL NCP1395 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 25W datasheet.pdf
AML51 BUTTON FOR SWES/INDICATORS datasheet.pdf
RES 845 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf