Grayhill, Inc. 51S30-01-4-03S
51S30-01-4-03S picture photo
Mfg. Part Number
51S30-01-4-03S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY 4P3T
Datasheet Download
51S30-01-4-03S.pdf
Availability of 51S30-01-4-03S
QUANTITY
51S30-01-4-03S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51S30-01-4-03S
Internal Part NumberEIS-51S30-01-4-03S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions3
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck4
Circuit per Deck4P3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Lug
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel18.77mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51S30-01-4-03S
Related Links51S30-0, 51S30-01-4-03S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51S30-01-4-03S Details Description
Related parts for 51S30-01-4-03S
RES SMD 30K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC ADC 3 1/2DIG W/LCD DVR 40-DIP datasheet.pdf
BLUETOOTH/GPS DEMO BD 14X4X1.3MM datasheet.pdf
IC FPGA 69 I/O 84PLCC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
8X PCIE CABLE ASSY datasheet.pdf
CAP FILM 3.3UF 10% 250VDC 2DIP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS INLINE SKT datasheet.pdf
60 A/L UNIV HDR HSG VP datasheet.pdf