Nichicon UMW0G331MDD1TE
UMW0G331MDD1TE picture photo
Mfg. Part Number
UMW0G331MDD1TE
Manufacturer
Product Category
Aluminum Capacitors
Brief Description
CAP ALUM 330UF 20% 4V RADIAL
Datasheet Download
UMW0G331MDD1TE.pdf
Availability of UMW0G331MDD1TE
QUANTITY
UMW0G331MDD1TE Order Process
Ship out your order
Specifications of UMW0G331MDD1TE
Internal Part NumberEIS-UMW0G331MDD1TE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesMW
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance330µF
Tolerance±20%
Voltage Rating4V
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Lifetime @ Temp.1000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
TypePolar
ApplicationsAudio
Ripple Current145mA
Impedance-
Lead Spacing0.098" (2.50mm)
Size / Dimension0.315" Dia (8.00mm)
Height - Seated (Max)0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)UMW0G331MDD1TE
Related LinksUMW0G33, UMW0G331MDD1TE Datasheet, Nichicon Distributor
UMW0G331MDD1TE Details Description
Related parts for UMW0G331MDD1TE
RES ARRAY 4 RES 20K OHM 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 7UF 10% 330VAC QC TERM datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 13 OHM 0.4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CLOCK MOBILE PC/NET 32-VFQFPN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 39POS PIN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf