Grayhill, Inc. 51SP30-01-1-11S
51SP30-01-1-11S picture photo
Mfg. Part Number
51SP30-01-1-11S
Manufacturer
Product Category
Rotary Switches
Brief Description
SWITCH ROTARY SP11T
Datasheet Download
51SP30-01-1-11S.pdf
Availability of 51SP30-01-1-11S
QUANTITY
51SP30-01-1-11S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51SP30-01-1-11S
Internal Part NumberEIS-51SP30-01-1-11S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyRotary Switches
Series51
Number of Positions11
Index StopsFixed
Number of Decks1
Number of Poles per Deck1
Circuit per DeckSP11T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Angle of Throw30°
Contact Material-
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesShaft and Panel Sealed
Depth Behind Panel13.64mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51SP30-01-1-11S
Related Links51SP30-, 51SP30-01-1-11S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51SP30-01-1-11S Details Description
Related parts for 51SP30-01-1-11S
DC/DC CONVERTER 9-13.2V 30W datasheet.pdf
TRANS NPN 140V 10A TO3P datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 4.7K OHM 16DIP datasheet.pdf
IC DECODER/DEMUX HS 4-16 24-SOIC datasheet.pdf
IC TXRX RS-232 W/SHTDWN 28-SOIC datasheet.pdf
SWITCH LEVER SPST-NC 16A SOLDER datasheet.pdf
PUSHBUTTON SS SWITCH datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 3.5A 40 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf