Grayhill, Inc. 51SPT30-01C03S
51SPT30-01C03S picture photo
Mfg. Part Number
51SPT30-01C03S
Brief Description
SWITCH ROTARY DP3T
Datasheet Download
51SPT30-01C03S.pdf
Availability of 51SPT30-01C03S
QUANTITY
51SPT30-01C03S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51SPT30-01C03S
Internal Part NumberEIS-51SPT30-01C03S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN OtherMultiple Devices Plating Material 30/Jan/2015
Number of Decks1
Number of Poles per Deck2
Circuit per DeckDP3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51SPT30-01C03S
Related Links51SPT30, 51SPT30-01C03S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51SPT30-01C03S Details Description
Related parts for 51SPT30-01C03S
CONN HEADR BRKWAY .100 14POS R/A datasheet.pdf
RES SMD 665 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HEADER 11POS VERT .100 GOLD datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=300FT datasheet.pdf
RES 0.18 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
30W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN HDR 43POS 2MM T/H datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 37 Position Free Hanging (In-Line) Solder Cup datasheet.pdf
INSERT RCA JACK TO F TYPE JACK datasheet.pdf
HHL DIE SET datasheet.pdf
OSC XO 33.3333MHZ CMOS SMD datasheet.pdf