Grayhill, Inc. 51SPT30-01D03S
51SPT30-01D03S picture photo
Mfg. Part Number
51SPT30-01D03S
Brief Description
SWITCH ROTARY 3P3T
Datasheet Download
51SPT30-01D03S.pdf
Availability of 51SPT30-01D03S
QUANTITY
51SPT30-01D03S Order Process
Ship out your order
Specifications of 51SPT30-01D03S
Internal Part NumberEIS-51SPT30-01D03S
Number of Decks1
Number of Poles per Deck3
Circuit per Deck3P3T
Contact TimingShorting (MBB)
Current Rating150mA (AC), 200mA (DC)
Voltage Rating - AC115V
Voltage Rating - DC28V
Actuator TypeFlatted (3.17mm Dia)
Actuator Length9.53mm
Contact FinishGold
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Termination StylePC Pin
FeaturesProcess Sealed
Depth Behind Panel14.63mm
Panel Cutout DimensionsCircular - 6.45mm Dia
Operating Force, Torque8 ~ 24 in-oz
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)51SPT30-01D03S
Related Links51SPT30, 51SPT30-01D03S Datasheet, Grayhill, Inc. Distributor
51SPT30-01D03S Details Description
Related parts for 51SPT30-01D03S
CONN RECEPT 12POS 26AWG MTA156 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS 135DEG 5MM datasheet.pdf
30MM IND CTRL PB OPERATOR datasheet.pdf
CONN RCPT 152POS .025 VERT SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 14POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
CAP POLYMER 56UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 200W datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf