CTS Electronic Components 520L10CT40M0000
520L10CT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520L10CT40M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520L10CT40M0000.pdf
Availability of 520L10CT40M0000
QUANTITY
520L10CT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L10CT40M0000
Internal Part NumberEIS-520L10CT40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L10CT40M0000
Related Links520L10C, 520L10CT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L10CT40M0000 Details Description
Related parts for 520L10CT40M0000
Crystal 11.0592MHz 30ppm 20pF 50 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 4-SOJ, 9.40mm pitch datasheet.pdf
CAP FILM 1200PF 10% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 5V OUT datasheet.pdf
VTM CURRENT MULTIPLIER EVAL BOAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 22.86MM datasheet.pdf
LABEL LASER SYMBOL 1 ROLL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO220AA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf