CTS Electronic Components 520L15CT40M0000
520L15CT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520L15CT40M0000
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520L15CT40M0000.pdf
Availability of 520L15CT40M0000
QUANTITY
520L15CT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L15CT40M0000
Internal Part NumberEIS-520L15CT40M0000
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L15CT40M0000
Related Links520L15C, 520L15CT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L15CT40M0000 Details Description
Related parts for 520L15CT40M0000
DIODE ZENER 3.6V 250MW SOD882 datasheet.pdf
CARDEDGE LO PRO 56POS .156 GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 110POS TYPE A VERT datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 8NS 165CABGA datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
RES 74.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
FIXED IND 3.3MH 61MA 38 OHM TH datasheet.pdf