CTS Electronic Components 520L15HT16M3690
520L15HT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520L15HT16M3690
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520L15HT16M3690.pdf
Availability of 520L15HT16M3690
QUANTITY
520L15HT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520L15HT16M3690
Internal Part NumberEIS-520L15HT16M3690
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply3.3V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520L15HT16M3690
Related Links520L15H, 520L15HT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520L15HT16M3690 Details Description
Related parts for 520L15HT16M3690
FUSE RESETTABLE 120MA 60V RADIAL datasheet.pdf
IC VOLT MON TRPL EEPROM 14-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 12POS R/A 5MM datasheet.pdf
POT 20K OHM CERM 2W +/-100 PPM datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 20AWG RED 5000' datasheet.pdf
FIXED IND 3.9UH 250MA 1 OHM TH datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 500V 3A AXIAL datasheet.pdf