Vishay/Dale CMF55324K00FKBF
CMF55324K00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55324K00FKBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 324K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55324K00FKBF.pdf
Availability of CMF55324K00FKBF
QUANTITY
CMF55324K00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55324K00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55324K00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)324k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55324K00FKBF
Related LinksCMF5532, CMF55324K00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55324K00FKBF Details Description
Related parts for CMF55324K00FKBF
CONN RING 22 AWG #10 PIDG datasheet.pdf
FIXED IND 2.7UH 2A 29 MOHM SMD datasheet.pdf