CTS Electronic Components 520M05CA38M4000
520M05CA38M4000 picture photo
Mfg. Part Number
520M05CA38M4000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 38.4MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M05CA38M4000.pdf
Availability of 520M05CA38M4000
QUANTITY
520M05CA38M4000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M05CA38M4000
Internal Part NumberEIS-520M05CA38M4000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency38.4MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M05CA38M4000
Related Links520M05C, 520M05CA38M4000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M05CA38M4000 Details Description
Related parts for 520M05CA38M4000
CONN MDR RECPT 36POS IDC GOLD datasheet.pdf
IC MOTOR DRIVER PAR 25HSOP datasheet.pdf
CONN SPRING 30POS DUAL .335 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ8 PG21 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 27.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC CONVERTER D/A 8BIT 16-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf