Xilinx XC4VLX15-11SFG363C
XC4VLX15-11SFG363C picture photo
Mfg. Part Number
XC4VLX15-11SFG363C
Manufacturer
Product Category
Embedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
Brief Description
IC FPGA 240 I/O 363FCBGA
Datasheet Download
XC4VLX15-11SFG363C.pdf
Availability of XC4VLX15-11SFG363C
QUANTITY
XC4VLX15-11SFG363C Order Process
Ship out your order
Specifications of XC4VLX15-11SFG363C
Internal Part NumberEIS-XC4VLX15-11SFG363C
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)4 (72 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package90
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyEmbedded - FPGAs (Field Programmable Gate Array)
SeriesVirtex®-4 LX
Number of LABs/CLBs1536
Number of Logic Elements/Cells13824
Total RAM Bits884736
Number of I/O240
Number of Gates-
Voltage - Supply1.14 V ~ 1.26 V
Mounting TypeSurface Mount
Operating Temperature0°C ~ 85°C
Package / Case363-FBGA, FCBGA
Supplier Device Package363-FCBGA (17x17)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)XC4VLX15-11SFG363C
Related LinksXC4VLX15-, XC4VLX15-11SFG363C Datasheet, Xilinx Distributor
XC4VLX15-11SFG363C Details Description
Related parts for XC4VLX15-11SFG363C
IC REG BUCK BOOST ADJ 1.5A 8SOIC datasheet.pdf
Connector Receptacle 124 Position 0.050" (1.27mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EYELET datasheet.pdf
IC FREQ SYNTH 3GHZ 24-LLP datasheet.pdf
IC CODEC AUD AMP CLASS D 32QFN datasheet.pdf
CAP FILM 1.8UF 5% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 82UF 20% 20V SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
Connector Socket 27 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf