CTS Electronic Components 520M10CT20M0000
520M10CT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10CT20M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M10CT20M0000.pdf
Availability of 520M10CT20M0000
QUANTITY
520M10CT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10CT20M0000
Internal Part NumberEIS-520M10CT20M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10CT20M0000
Related Links520M10C, 520M10CT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10CT20M0000 Details Description
Related parts for 520M10CT20M0000
CONN HEADER 54POS .100 R/A TIN datasheet.pdf
CONN CIR FEMALE 4POS CBL MNT datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
BANANA JACK ADAPTER 10/PKG BLACK datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 12VIN 09VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
FRAME FRONT OPEN 147X226X34MM datasheet.pdf
CAP CER 3300PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V X7R 1206 datasheet.pdf
FUSE AUTO 20A 32VAC/VDC 1PK CARD datasheet.pdf
RES 15 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 11.5K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf