CTS Electronic Components 520M10CT20M0000
520M10CT20M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10CT20M0000
Brief Description
OSC TCXO 20.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M10CT20M0000.pdf
Availability of 520M10CT20M0000
QUANTITY
520M10CT20M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10CT20M0000
Internal Part NumberEIS-520M10CT20M0000
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency20MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10CT20M0000
Related Links520M10C, 520M10CT20M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10CT20M0000 Details Description
Related parts for 520M10CT20M0000
IC CHARGER BATTERY LI-ION 8-SOIC datasheet.pdf
OSC XO 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
I-TRAC CUSTOM BP ASSY - 6 COL datasheet.pdf
IC TXRX SGL T1/E1/J1 3.3V 80LQFP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MICRO 25C P 120" WHT JACKS datasheet.pdf
RES 11K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
M-ZIF PLUG KIT 260P SOLDER-TYP datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC datasheet.pdf