CTS Electronic Components 520M10CT40M0000
520M10CT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10CT40M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M10CT40M0000.pdf
Availability of 520M10CT40M0000
QUANTITY
520M10CT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10CT40M0000
Internal Part NumberEIS-520M10CT40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10CT40M0000
Related Links520M10C, 520M10CT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10CT40M0000 Details Description
Related parts for 520M10CT40M0000
Connector Receptacle 62 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 8A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
RES 2.55 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
#25501-01027 datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 250V RADIAL datasheet.pdf