Hirose Electric Co Ltd EX80-54S-SH(32)
EX80-54S-SH(32) picture photo
Mfg. Part Number
EX80-54S-SH(32)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 54POS
Datasheet Download
EX80-54S-SH(32).pdf
Availability of EX80-54S-SH(32)
QUANTITY
EX80-54S-SH(32) Order Process
Ship out your order
Specifications of EX80-54S-SH(32)
Internal Part NumberEIS-EX80-54S-SH(32)
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesEX80
PackagingTape & Reel (TR)
Connector TypeReceptacle, Center Strip Contacts
Number of Positions54
Pitch0.023" (0.60mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide, Shutter
Contact Finish-
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights-
Height Above Board0.205" (5.20mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)EX80-54S-SH(32)
Related LinksEX80-54, EX80-54S-SH(32) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
EX80-54S-SH(32) Details Description
Related parts for EX80-54S-SH(32)
RES SMD 40.2 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 56 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
FFC 1.00 TYPE D 32 CKTS LGT 254 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
MICRO 9C S 24" WHT FLOAT datasheet.pdf
CAP CER 91PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SPRING,COMPRESSION datasheet.pdf
CONN PLUG FMALE 6POS SILVER SLDR datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 46A TDSON-8 datasheet.pdf