CTS Electronic Components 520M10CT40M0000
520M10CT40M0000 picture photo
Mfg. Part Number
520M10CT40M0000
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 40.000MHZ CLP SNWV SMD
Datasheet Download
520M10CT40M0000.pdf
Availability of 520M10CT40M0000
QUANTITY
520M10CT40M0000 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M10CT40M0000
Internal Part NumberEIS-520M10CT40M0000
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency40MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1ppm
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2.5mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M10CT40M0000
Related Links520M10C, 520M10CT40M0000 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M10CT40M0000 Details Description
Related parts for 520M10CT40M0000
IC FPGA 189 I/O 240RQFP datasheet.pdf
CAP TANT 15UF 20V 20% RADIAL datasheet.pdf
FLASHLIGHT LED 45LM AA(2) datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPDT 0.1A 30V datasheet.pdf
SWITCH SELECTOR LAT ILLUM 2X60 datasheet.pdf
IC FLUX SENSOR 12BIT DGTL 8-DFN datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 48VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 10-DFN datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 2W 2512 WIDE datasheet.pdf
RES CHAS MNT 21K OHM 1% 30W datasheet.pdf