ITT Cannon, LLC DAMM15SMA101
DAMM15SMA101 picture photo
Mfg. Part Number
DAMM15SMA101
Brief Description
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Panel Mount, Through Hole Solder
Datasheet Download
DAMM15SMA101.pdf
Availability of DAMM15SMA101
QUANTITY
DAMM15SMA101 Order Process
Ship out your order
Specifications of DAMM15SMA101
Internal Part NumberEIS-DAMM15SMA101
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / RoHS non-compliant
FamilyD-Sub Connectors
SeriesMIL-DTL-24308, D*MM
PackagingBulk
Connector StyleD-Sub
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions15
Number of Rows2
Shell Size, Connector Layout2 (DA, A)
Contact TypeSignal
Mounting TypePanel Mount, Through Hole
Flange FeatureHousing/Shell (Unthreaded)
TerminationSolder
Features-
Shell Material, FinishSteel, Yellow Cadmium Plated
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Ingress Protection-
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Voltage Rating-
Current Rating7.5A
Housing MaterialPolyester
ColorBlack
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DAMM15SMA101
Related LinksDAMM15, DAMM15SMA101 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
DAMM15SMA101 Details Description
Related parts for DAMM15SMA101
MODULE FEMALE 10POS CRIMP datasheet.pdf
IC VREF SHUNT 2.5V SC70 datasheet.pdf
TERM RING INSUL 8AWG #1/4 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP CER 1200PF 500V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
RES SMD 11 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 14POS datasheet.pdf