CTS Electronic Components 520M15HA16M3690
520M15HA16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520M15HA16M3690
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC VCTCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M15HA16M3690.pdf
Availability of 520M15HA16M3690
QUANTITY
520M15HA16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M15HA16M3690
Internal Part NumberEIS-520M15HA16M3690
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeVCTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±1.5ppm
Operating Temperature-10°C ~ 60°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M15HA16M3690
Related Links520M15H, 520M15HA16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M15HA16M3690 Details Description
Related parts for 520M15HA16M3690
RES 3.9K OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 1A 120V datasheet.pdf
CONN HEADER 7POS .100" STACKER datasheet.pdf
RES SMD 53 OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
10P MTA100 PSTD CONN ASSY LF datasheet.pdf
RES SMD 76.8K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf