CTS Electronic Components 520M20IT16M3690
520M20IT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520M20IT16M3690
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520M20IT16M3690.pdf
Availability of 520M20IT16M3690
QUANTITY
520M20IT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520M20IT16M3690
Internal Part NumberEIS-520M20IT16M3690
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply1.8V
Frequency Stability±2ppm
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520M20IT16M3690
Related Links520M20I, 520M20IT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520M20IT16M3690 Details Description
Related parts for 520M20IT16M3690
CONN HEADER 12POS 4.2MM R/A TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 R/A datasheet.pdf
SENSOR 15PSI 7/16-20 UNF 2B 4.5V datasheet.pdf
RES SMD 0.08 OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 20% 2910 datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 76 TYPED 45POS datasheet.pdf
RES 7.87 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf