ITT Cannon, LLC CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12
CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12 picture photo
Mfg. Part Number
CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12
Brief Description
CONN PLUG 48POS INLINE SKT RA
Datasheet Download
CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12.pdf
Availability of CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12
QUANTITY
CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12 Order Process
Ship out your order
Specifications of CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12
Internal Part NumberEIS-CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions48
Shell Size - Insert32-A48
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line), Right Angle
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Shell Material, FinishAluminum Alloy, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesCable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating13A
Voltage - Rated200VAC, 250VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12
Related LinksCIR08CFZ-32A, CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12 Datasheet, ITT Cannon, LLC Distributor
CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12 Details Description
Related parts for CIR08CFZ-32A-48S-F80-T12
EVALUATION MODULE FOR ADS7826 datasheet.pdf
RES SMD 88.7OHM 0.05% 1/10W 0603 datasheet.pdf
DIODE RF TUNING 10V 20MA TSSLP-2 datasheet.pdf
RES 1.8 OHM 10W 5% CERAMIC WW datasheet.pdf
IC RELAY PHOTOVO 150V 550MA 6SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HEADER 100POS SMT GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM L-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 4POS SKT datasheet.pdf