Vicor Corporation VE-B60-EW-B1
VE-B60-EW-B1 picture photo
Mfg. Part Number
VE-B60-EW-B1
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 5V 100W
Datasheet Download
VE-B60-EW-B1.pdf
Availability of VE-B60-EW-B1
QUANTITY
VE-B60-EW-B1 Order Process
Ship out your order
Specifications of VE-B60-EW-B1
Internal Part NumberEIS-VE-B60-EW-B1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVE-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)200V
Voltage - Input (Max)400V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)20A
Power (Watts) - Manufacture Series100W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 2.40" W x 1.07" H (116.8mm x 61.0mm x 27.1mm)
Operating Temperature-10°C ~ 85°C
Efficiency88%
Power (Watts) - Max100W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VE-B60-EW-B1
Related LinksVE-B60, VE-B60-EW-B1 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VE-B60-EW-B1 Details Description
Related parts for VE-B60-EW-B1
BOX ALUM GRAY 7.26"L X 10.02"W datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO -12V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
IDT - MANUAL PRESS datasheet.pdf
BOARD EVAL MOTOR CONTROL A4979 datasheet.pdf
TERM COMPART LID 83X390X20MM datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 10% 75V AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
ATTENUATOR SMA QPL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOT523 datasheet.pdf