Cornell Dubilier Electronics 184473J250RBB-F
184473J250RBB-F picture photo
Mfg. Part Number
184473J250RBB-F
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 0.047UF 5% 250VDC RAD
Datasheet Download
184473J250RBB-F.pdf
Availability of 184473J250RBB-F
QUANTITY
184473J250RBB-F Order Process
Ship out your order
Specifications of 184473J250RBB-F
Internal Part NumberEIS-184473J250RBB-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
Series184
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±5%
Voltage Rating - AC160V
Voltage Rating - DC250V
Dielectric MaterialPolyester, Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" L x 0.157" W (10.50mm x 4.00mm)
Height - Seated (Max)0.354" (9.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.295" (7.50mm)
ApplicationsGeneral Purpose
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)184473J250RBB-F
Related Links184473J, 184473J250RBB-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
184473J250RBB-F Details Description
Related parts for 184473J250RBB-F
Crystal 8.0000MHz 20ppm 18pF 80 Ohm -20°C - 70°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
IC I2C SW 8CH W/RESET 24-TSSOP datasheet.pdf
IC ADC 8BIT MOD FLASH 20-DIP datasheet.pdf
RES 33 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 4A 250VAC 72VDC datasheet.pdf
1.25FP,R14,DL,O,N,TR datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf