CTS Electronic Components 520N05CT16M3690
520N05CT16M3690 picture photo
Mfg. Part Number
520N05CT16M3690
Manufacturer
Product Category
Oscillators
Brief Description
OSC TCXO 16.369MHZ CLPSNWV SMD
Datasheet Download
520N05CT16M3690.pdf
Availability of 520N05CT16M3690
QUANTITY
520N05CT16M3690 Order Process
Ship out your order
Specifications of 520N05CT16M3690
Internal Part NumberEIS-520N05CT16M3690
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Crystals and Oscillators
FamilyOscillators
Series520
PackagingTape & Reel (TR)
TypeTCXO
Frequency16.369MHz
Function-
OutputClipped Sine Wave
Voltage - Supply2.5V
Frequency Stability±500ppb
Operating Temperature-20°C ~ 70°C
Current - Supply (Max)2mA
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Size / Dimension0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
Height0.031" (0.80mm)
Package / Case4-SMD, No Lead (DFN, LCC)
Current - Supply (Disable) (Max)-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)520N05CT16M3690
Related Links520N05C, 520N05CT16M3690 Datasheet, CTS Electronic Components Distributor
520N05CT16M3690 Details Description
Related parts for 520N05CT16M3690
JUMPER-H2730TR/C2016L/H2730TR 6" datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10V 10% AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA 108 I/O 144TQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
27P MTA100 CONN ASSY ON TAPE datasheet.pdf
IC UART FIFO 128B QUAD 100QFP datasheet.pdf
Connector Receptacle DisplayPort 20 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf